Wywiad z Tadeuszem Komosą, Wspólnikiem FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz oraz Marcinem Matyką, Partnerem Zarządzającym Andersen w Polsce

Skąd pomysł na dołączenie FKA do Andersena?

MM: Dla Andersena to naturalne, że poszukujemy możliwości pozyskania świetnych prawników oraz pracy dla Klientów innych niż obecnie obsługiwani przez nas. Światową misją Andersena jest przede wszystkim świadczenie najwyższego poziomu usług doradztwa prawnego i podatkowego pod tzw. "jednym dachem”. Jest wiele bardzo dobrych kancelarii w Polsce, ale nikomu lub prawie nikomu nie udaje się z sukcesem budować dużej i jednorodnej firmy prawno-podatkowej. Andersen od początku stawiał na równoczesny i zrównoważony rozwój obu tych praktyk a dołączenie FKA jest doskonałym uzupełnieniem naszych zasobów prawnych. Dziś, po niespełna 5 latach działalności w Polsce, wraz z koleżankami i kolegami z FKA, Andersen to będzie ponad 130-osobowa firma, w której zdecydowana większość osób to adwokaci, radcowie prawni, prawnicy i doradcy podatkowi wspierani przez specjalistów z zakresu finansów i księgowości. W przeciwieństwie jednak do firm z tzw. „Wielkiej Czwórki” Andersen nigdy nie będzie świadczył usług audytorskich, a outsourcing księgowy i doradztwo z obszaru finansów jest działalnością uzupełniającą wobec usług prawniczych i doradztwa podatkowego. Patrząc zaś na „tradycyjne” kancelarie prawne w Polsce, posiadanie silnego zespołu podatkowego, wraz ze wsparciem od ekspertów z zakresu finansów i księgowości, już dziś stanowi ważny wyróżnik kancelarii Andersen.

TK: Dla FKA to z kolei świetna szansa na dołączenie do szybko rozwijającej się organizacji o zasięgu globalnym, która stawia na dalszy szybki rozwój działu prawnego. Dodatkowo, takie połączenie tworzy doskonałe perspektywy dla młodego pokolenia naszych prawników, na ich dalszy rozwój w międzynarodowym środowisku, nowe ciekawe projekty, przy zachowaniu tego, w co zawsze w FKA mocno wierzyliśmy, czyli zachowaniu wysokich standardów świadczonej pracy. Najwyższa jakość usług, dbanie o rozwój nowej generacji prawników oraz wiara, że współpracując zespołowo można więcej to DNA zarówno FKA, jak i Andersena. Połączenie obu kancelarii to naturalny ruch dla obu stron.  W moim przekonaniu partnerzy FKA i Andersen wierzą w te same wartości, zatem połączenie naszych doświadczeń, wiedzy i zasobów może dać tylko dobre rezultaty.

Co to połączenie daje obecnym Klientom Andersen i FKA?

TK: Obecni Klienci FKA znajdą w Andersenie nie tylko to, co dotychczas powodowało, że chcieli współpracować z nami, czyli w szczególności wysoką jakość usług oraz wysokie standardy etyczne naszej pracy, ale dzięki fuzji otworzą się dla nich nowe możliwości w zakresie obsługi w innych dziedzinach praktyki Andersena oraz w innych państwach, praktycznie na całym świecie. Z tego co wiem, Andersen Global skupia dziś ponad 4 tysiące prawników w ponad 160 krajach. Jeśli dodać do tego doradców podatkowych i innych specjalistów to łącznie ponad 13 tysięcy osób świadczących usługi prawne i podatkowe. Te liczby robią wrażenie, a Andersen to nadal bardzo dynamicznie rozwijająca się organizacja. Nasi Klienci zyskają możliwość skorzystania z usług, których FKA nie świadczyła dotychczas, jak np. doradztwa dotyczącego cen transferowych, projektów partnerstwa prywatno-publicznego (PPP), postępowań karnych w sprawach gospodarczych, czy też spraw karnych-skarbowych. Będą mieli również dostęp do usług oferowanych przez inne spółki z grupy Andersen w Polsce np. w zakresie outsourcingu usług księgowych czy też przeprowadzenia dla nich nie tylko podatkowego i prawnego procesu due diligence, ale także finansowego. To tylko wybrane obszary, które od razu przychodzą mi do głowy, a w praktyce takich obszarów jest wiele więcej. Uważam, że to świetne wiadomości dla naszych Klientów.

MM. FKA to grupa uznanych prawników specjalizujących się w bankowości, M&A, postępowaniach sądowych i podatkowych, czy prawie konkurencji. To oczywiste, że po połączeniu zasoby Andersen ulegną wzmocnieniu w tym zakresie. Nie można jednak zapominać, że kancelaria to ludzie, a jakość prawników, wiedza i doświadczenie koleżanek i kolegów z FKA są najwyższej próby. Wierzę zatem, choć przeczy to regułom matematyki, że w tym połączeniu działanie 1+1 da wynik o wiele wyższy niż 2!